Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas I szkół podstawowych z terenu powiatu bielskiego
3 września 2024
W czerwcu br. zakończono realizację "Program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas I szkół podstawowych z terenu powiatu bielskiego w roku szkolnym 2022/2023" Kontynuacja Programu: na lata 2024-2026 zaplanowaną na rok 2024. W Gminie Jasienica 8 szkół zostało zgłoszonych do udziału w Programie.
Celem głównym Programu było przebadanie w kierunku wczesnego wykrycia wad słuchu co najmniej 60% dzieci klas pierwszych szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie powiatu bielskiego rozpoczynających edukację w roku szkolnym 2023/2024. Na 1935 dzieci uczących się w roku szkolnym 2023/2024 w klasach pierwszych szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie powiatu bielskiego ostatecznie słuch przebadano u 1492 dzieci, czyli 77,11% kwalifikowanej populacji.
Cele szczegółowe Programu:
1. Wykrycie zaburzeń słuchu u jak największej liczby dzieci, oraz wydanie skierowań z zaleceniami celem dalszej diagnostyki i leczenia w poradni laryngologicznej. 333 dzieci zostało skierowanych do dalszej diagnostyki, odnosząc tą liczbę do ilości dzieci uczących się w klasach pierwszych w szkołach podstawowych zlokalizowanych na terenie powiaty bielskiego w roku szkolnym 2023/2024 zaburzenia słuchu wykryto u 17,21% dzieci.
Rodzice/opiekunowie prawni dzieci, u których wykryto wadę słuchu otrzymali informację z listą podmiotów posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, gdzie mogą wykonać dalszą, rozszerzoną diagnostykę i uzyskać leczenie.
2. Podniesienie poziomu wiedzy w zakresie czynników ryzyka uszkodzenia słuchu oraz metod zapobiegania uszkodzeniom słuchu minimum o 25% u rodziców/opiekunów prawnych dzieci uczestniczących w Programie poprzez działania edukacyjne oraz zweryfikowanie nabytej wiedzy. Poziom wiedzy w zakresie czynników ryzyka uszkodzenia słuchu oraz metod zapobiegania uszkodzeniom słuchu wzrósł u rodziców/opiekunów prawnych o 49,14%.
3. Podniesienie poziomu wiedzy w zakresie czynników ryzyka uszkodzenia słuchu oraz metod zapobiegania uszkodzeniom słuchu o minimum 25% u wychowawców klas pierwszych szkół podstawowych poprzez działania edukacyjne oraz zweryfikowanie nabytej wiedzy. Poziom wiedzy w zakresie czynników ryzyka wzrósł u wychowawców o 37,59%.
Cel główny jak również cele szczegółowe założone w Programie zostały osiągnięte.
DANE Z REALIZACJI PROGRAMU DOTYCZĄCE GMINY JASIENICA |
Ilość szkół podstawowych funkcjonujących na terenie gminy - 8
Ilość szkół zgłoszonych w Programie - 8
Ogólna liczba dzieci uczących się w klasach pierwszych na terenie gminy - 303
Liczba dzieci zgłoszonych do Programu - 279
Liczba dzieci przebadanych - 259
Liczba dzieci z nieprawidłowymi wynikami - 51
Procent wykrytych zaburzeń słuchu w stosunku do wielkości populacji - 16,83%
Procent wykrytych zaburzeń słuchu w stosunku do ilości dzieci przebadanych - 19,69%